WratislaviaCarp
  
Nawigacja
Strona Główna
FAQ
Forum
Nasze Filmy
Galeria
Kontakt
Szukaj
Nasze Filmy
Łowisko Pogalewo
Współpraca
forum-karpiowe
Wratislavia Carp Team
Rafi Szubi Jacek Adam
Licznik
licznik odwiedzin Tumblr
KIM SĄ NASI MILUSIŃSCY, CZYLI KRÓTKA HISTORIA O KARPIU
KIM SĄ NASI MILUSIŃSCY, CZYLI KRÓTKA HISTORIA O KARPIU


Od 10 lutego 2015


Podczas licznych badań, w tym genetycznych, ewolucyjnych i czysto statystycznych, przyjęto, że nasz bohater zrodził się we wschodniej Anatolii oraz w dopływach Morza Kaspijskiego. Obszar rozwoju ewolucyjnego zawsze zdeterminowany jest bardzo wieloma czynnikami. Obecnie karpie kojarzymy z niewielkimi zbiornikami wodnymi, o niewielkiej głębokości, wysokiej temperaturze wody, o stosunkowo dużym zamuleniu, o dużej żyzności (wysoka zawartość cząstek materii organicznej w określonej porcji wody). Nie jest i nigdy nie było to naturalne środowisko karpia!!! Kwestia bytowania naszych cyprinusów w takich akwenach, to tylko pozostałość po działalności człowieka. Naturalnym środowiskiem karpia, jego niszą ekologiczną (miejsca, gdzie występują, żerują i rozmnażają się w naturalnych warunkach), to duże, stosunkowo ciepłe rzeki. Występowanie karpia w tych zbiornikach, gdzie obecnie go poławiamy, to pozostałość po udomowieniu i ciągłego udomawiania karpia. Trochę dziwnie brzmi termin „udomawianie” jednak tak właśnie nazywa się proces dostosowywania środowiska i jego mieszkańców do potrzeb człowieka- nastawionego na własne wygody. Udomowienie karpia zaczęło się, jak wynika z badań, zupełnie niezależnie w dwóch ośrodkach. Jednym z nich był ośrodek nazywany chińskim (około 500 lat p. n. e.), a drugim była Europa, która ten proces rozpoczęła dużo później (około I w. n. e.). Jako ciekawostkę można podać, iż udomawianie karpia w naszym kraju, to okres IVw., gdzie sztuka ta przybyła do nas z Czech. Karpia możemy sklasyfikować według następującego schematu. Oto kilka informacji:

- gromada – ryby (Pisces),
- podgromada – ryby właściwe (Osteichtyhyes),
- nadrząd – ryby kostnoszkieletowe (Teleostei),
- rząd – karpiokształtne (Cypriniformes),
- podrząd – karpiowce (Cyprinoidei),
- rodzina - karpiowate (Cyprinidae),
- rodzaj – karp (Cyprinus),
- gatunek – karp pospolity (Cyprinus Carpio).

Występują jeszcze odmiany i rasy.
Duża część wędkarzy ma ogromny problem z określeniem przynależności okazu do określonej odmiany danego gatunku. Jak już wiemy gatunkiem jest karp pospolity. Jednak ze względu na ilość i rozmieszczenie łusek (tak zwane ułuszczenie) postanowiono wyodrębnić odmiany tego gatunku. Obecnie możemy wyodrębnić cztery odmiany karpi hodowlanych. Pierwszym z nich jest karp drobnołuski często zwany pełnołuskim. Kolejnym, pod względem ilości łusek, jest karp liniowy (wierszowy, szeregowy, rzędowy). Rozróżniamy także karpie lustrzenie i karpie gołe (golce). Występuje tu jednak pewna ciekawostka. Nie należy mylić karpia drobnołuskiego (pełnołuskiego) z dzikim karpiem rzecznym (sazanem). Od początku hodowli karpia w Europie ustanowiono pięć podstawowych ras karpia. Nie wszystkie z tych ras przetrwały do naszych czasów. Każdą z ras cechują odpowiednie uwarunkowania genetyczne i wymagania środowiskowe. Będą cechowały się podatnością lub odpornością na choroby i na warunki środowiskowe. W procesie ewolucji, rasy słabe, nieodporne na niekorzystne warunki, musiały wyginąć. Tak działa naturalna selekcja i takiej właśnie uległa jedna z ras karpia- aischgrundzka zwana także talerzową. Rozróżniamy jeszcze cztery rasy: frankońską, czeską, łużycką oraz polską.


Od 10 lutego 2015
Od 10 lutego 2015
Od 10 lutego 2015
Od 10 lutego 2015
Od 10 lutego 2015


Zmysłowe karpie… czyli w jaki sposób karp zdobywa pożywienie?

Karpie, podobnie jak inne zwierzęta, znaczną część życia spędzają na poszukiwaniu pożywienia, które przy minimalnym wysiłku zapewni im wysoką wartość energetyczną. Wykorzystują przy tym pięć bardzo dobrze rozwiniętych zmysłów. Przeanalizujmy je w kontekście zdobywania przez karpie pokarmu.

Węch

Nozdrza u karpia zlokalizowane są nad pyskiem, przed oczyma, po obu stronach głowy i składają się z 2 par otworów. Jednym z nich woda dostaje się do narządu węchu, opływa delikatne płatki usiane tysiącami receptorów i drugim otworem wydostaje się na zewnątrz. Dzięki symetrycznemu ustawieniu tych zewnętrznych części narządu powonienia, karp jest w stanie ocenić, z której strony dociera do niego sygnał zapachowy.
Dlatego tak istotne znaczenie ma świeżość używanych przez nas przynęt i zanęt. Najgorsze zaś, co można zrobić, to stosowanie zleżałych, zepsutych, skwaśniałych a także zbyt aromatycznych produktów. Jeżeli zatem chcemy szybko zwabić karpie w łowisko, pobudźmy ich zmysł powonienia, używając:
• różnej wielkości pelletu - który rozpuszczając się w wodzie tworzy chmurę zapachową,
• pokruszonych kulek – szybciej uwalniających aromaty niż kulki w całości,
• ziaren konopi – mających intensywny zapach, przyciągający karpie z magnetyczną siłą,
• boosterów – wzmacniających znacznie sygnał zapachowy,
• zanęt sypkich i past do oblepiania kulek czy ciężarków – silnie wabiących.

Smak

Kiedy już karp dotrze do źródła zapachu, do akcji wkracza kolejny, dobrze rozwinięty zmysł – smak.
Karpie mają tendencję do próbowania pokarmu i wypluwania go, jeśli tylko smak im nie odpowiada lub kiedy wyczują, że pobrane pożywienie zachowuje się inaczej niż zwykle. W zasadzie próbują w ten sposób prawie każdy kęs (nawet 97%), co znalazło zastosowanie przy konstrukcji zestawu włosowego. Kubki smakowe karpia rozsiane są nie tylko w pysku, ale także w jego sąsiedztwie na skórze, na wąsach, w okolicy płetw piersiowych i brzusznych, a nawet, jak podają niektóre źródła – na całej spodniej powierzchni ciała. Zmysł smaku jest u karpi nieco słabszy niż zmysł węchu, o czym może świadczyć np. skuteczność sztucznych przynęt, jedynie odpowiednio aromatyzowanych (kukurydza, białe robaki). Ważne jest jednak, aby nasze przynęty posiadały nie tylko wabiący zapach, ale też apetyczny smak, który ostatecznie przekona karpia do zassania kulki z haczykiem. Do kulek owocowych dobrze jest więc dodać słodzik, w szczególności w przypadku stosowania aromatów, mających cierpki, gorzki smak. Zaś do pozostałym możemy używać ekstraktów z wątroby, drożdży, kraba, GLM i innych, które doskonale nadają się do nadawania przynętom odpowiedniego profilu smakowego.

Dotyk

Karpie z pewnością mają dobrze rozwinięty również ten zmysł. Receptory dotyku są szczególnie wrażliwe na wąsach i w okolicy pyska. Wielokrotnie możemy przekonać się, zwłaszcza na łowiskach poddanych silnej presji wędkarskiej, jak karp kilka razy próbuje przynętę, biorąc ją do pyska i wypluwając. Kiedy tylko poczuje najmniejszy opór, wyczuje żyłkę lub haczyk, natychmiast ją zostawia. Karpiarze widząc drobne drganie swingera lub szczytówki wędziska częstokroć zacinają, niestety bez rezultatu.

Wzrok

Oczy karpia są umieszczone po obu stronach głowy, co zapewnia bardzo dobre widzenie peryferyjne, sięgające prawie 340 stopni. Nie widzą jednak tego, co znajduje się bezpośrednio przed pyskiem. Podobnie skutecznie karp widzi w pionie (prawie 150 stopni po każdej stronie), jednakże nie potrafi dostrzec tego, co znajduje się pionowo nad i pod nim. Jakość widzenia ograniczona jest przejrzystością wody oraz jej nasłonecznieniem. Przy dobrych warunkach zasięg widzenia dochodzi do 3 metrów, co nie jest wynikiem porażającym. Karp wykrywa nawet niewielkie zmiany w natężeniu światła, dlatego też nocą nigdy nie należy świecić snopem światła w stronę położenia naszych zestawów, bo uzyskamy efekt w postaci spłoszenia ryb. Karpie są w stanie rozróżniać kolory. Może nie z taką precyzją jak człowiek, ale bez wątpienia daltonistami nie są.

Słuch

Chociaż nie można dostrzec uszu karpia, to są tam bez wątpienia. Znajdują się za skrzelami, po obu stronach głowy. Nie są to uszy w typowym znaczeniu, lecz stanowią małe worki wypełnione płynem oraz włoskami, które są w stanie wykryć nawet najmniejszy ruch lub drgania w wodzie. A dźwięk w środowisku wodnym rozchodzi się z 5 razy większą prędkością niż na powierzchni. Za narząd słuchu u ryb można również uznać linię boczną, która znajduje się wzdłuż obydwu boków i składa się mikrokanalików, dzięki którym karpie są w stanie ocenić, skąd dźwięk się dobywa i jakie jest jego natężenie. Dźwięki odbierane są także przy pomocy pęcherza pławnego, który działa jak pudło rezonansowe, wzmacniając wibracje wywołane falą dźwiękową. Jak zatem widać, w zasadzie wszystkie zmysły karpi są rozwinięte bardzo dobrze, dzięki czemu ryby te mogą być tak skuteczne w poszukiwaniu pożywienia i przetrwaniu prawie w każdym zbiorniku.


Od 10 lutego 2015
Od 10 lutego 2015


Materiał pożyczony z internetu
Dodane przez rafi dnia luty 10 2015 19:09:34
2 Komentarzy + 430 Czytań Drukuj
Komentarze
Pawlo dnia luty 10 2015 21:44:47
smiley
Krzysio dnia luty 11 2015 10:04:43
Bardzo fajne smileysmileysmileysmiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Ostatnie aktywne Tematy
Forum Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
Raporty z zasiadek przesyłki kurierskie 0 zigier56 20-05-2020 14:56
Wratislawia Carp czasopismo dydaktyka 0 szarugas 26-01-2020 22:35
Wratislawia Carp kitesurfing 0 zigier56 28-10-2019 15:07
Raporty z zasiadek Cloud Red hat 1 szarugas 20-07-2019 17:38
Wratislawia Carp wikanasquare.pl mieszkania 0 zigier56 19-04-2019 14:31
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 52
Najnowszy Użytkownik: szarugas
Zegarek

Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

szubi
31/12/2016 12:15
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W TYM NOWYM ROKU 2017 DLA CAŁEJ EKIPY WRATISLAVIA CARP. WIELKICH KAPRÓW W SEZONIE I WIELU FAJNYCH WYJAZDÓW.

Adam
23/12/2016 20:01
Z okazji świąt bożego narodzenia oraz nadchodzącego 2017 roku chciał bym życzyć wszystkim zdrowych spokojnych i pogodnych świąt oraz samych sukcesów w przyszłym roku życzy Adam z rodziną

rafi
07/03/2016 17:58
Nowy sezon, nowe plany smiley trzeba ostro działać smiley

Krzysio
10/10/2015 09:37
Dzięki za bycie w ekipie Wratislavi Carp pozdrawiam smiley

szubi
04/08/2015 14:42
Że tak zapytam, czy coś na tej stronie się dzieje i czy ktoś tutaj jeszcze wchodzi? smiley Co z pomysłem kubków teamowych?

szubi
12/06/2015 08:16
Widzę, że ze wspólnego wyjazdu nici, nie ma chętnych. Trudno my z Michałem jedziemy.

szubi
08/06/2015 10:41
Do podjęcia decyzji pozostało już tylko 6 dni smiley

szubi
08/06/2015 10:40
Panowie i Panie czekamy na informację w sprawie wyjazdu wspólnego na łowisko Uroczysko Karpiowe. Im nas więcej tym lepiej.

empe
03/06/2015 15:41
I co...nikt?? smiley

szubi
20/05/2015 19:42
Prosimy o informację kto ma ochotę jechać, żeby wiedzieć ile stanowisk rezerwować. czekamy na informację do 14 czerwca.

Archiwum
Nasze Filmiki

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie